Narodowe Czytanie

Dziś nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do akcji Narodowego Czytania. Teksty “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w interpretacji naszych uczniów i nauczycieli. Nad całością czuwały Pani Profesor Danuta Nidecka oraz Pani Profesor Krystyna Szkwarła.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Ballady i Romanse składają się z 14 utworów: Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół, To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj, a także Próby przyjaźni, Lilije oraz Dudarz. Ballady inspirowane są ludową tradycją, a Mickiewicz wprowadza do nich elementy świata nadprzyrodzonego, między innymi: duchy, syreny czy nawet upiory. Jest to manifest polskiego romantyzmu, który kieruje nas, zgodnie ze słowami: Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko.

O akcji można przeczytać szerzej tutaj:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse

W przyszłym roku lekturą będzie “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Już dziś zachęcamy do lektury młodych i dorosłych. Może ktoś z rodziców czy dziadków zechciałby przeczytać nam fragment tego utworu i włączyć się w tą rozwijającą nas wszystkich akcję?

tekst: Tomasz Szczepanik