Wycieczka Sanok–Solina w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki

W dniu 19 listopada 2021 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Wodeckiego w Piorunce udali się na jednodniową wycieczkę do Sanoka i Soliny w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które wzbogaciło naszą wiedzę z zakresu kultury ludowej regionu. Zobaczyliśmy, jak wyglądał Galicyjski Rynek, jak prezentowały się budynki mieszkalne i gospodarcze, które niegdyś były użytkowane przez cztery grupy etnograficzne występujące na terenie południowo-wschodniej Polski (Bojkowie Łemkowie, Pogórzanie, Dolinianie), wstąpiliśmy do Cerkwi, drewnianej Synagogi, dawnej szkoły oraz do sektora naftowego.

Następnie udaliśmy się do Soliny, aby tam zobaczyć Jezioro Solińskie oraz Zaporę o długości 664 metrów i wysokości 81,8 metrów, co czyni ją najwyższą budowlą hydrotechniczną w Polsce.

Tekst: Ewelina Janczura-Gazda